top of page

Energijos tiekimo saugumas: Lietuvos patirtis

Energijos tiekimo saugumas nuolat buvo vienas pagrindinių Lietuvos nacionalinės energetikos politikos prioritetų. Apie tai rašiau čia ir čia, o 2022 m. rugpjūtį kalbėjau Oslo universiteto Energetikos teisės klubo organizuotoje diskusijoje apie energetikos teisę Ukrainos ir Rusijos karo kontekste.


Lietuvos energijos tiekimo saugumo prioritetą lėmė šalies geografinė lokacija, geopolitinė situacija ir rinkos struktūra. Dėl ko energijos teikimo saugumą ir energetinę nepriklausomybę Lietuva prilygina nacionaliniam saugumui. Nacionalinis energetikos ir klimato kaitos planas indikuoja, kad energijos tiekimo saugumo siekiama energetikos sistemos integravimu į ES energetikos sistemą, energetikos išteklių įvairovės užtikrinimu ir energijos gamybos iš vietinių išteklių skatinimu.


Lietuva šio prioriteto siekė ir siekia kelis dešimtmečius, pasitelkdama tiek teisinius mechanizmus, tiek investuodama (siekdama ES finansavimo) į energetikos infrastruktūrą. Iki 2015 m. Lietuva buvo visiškai priklausoma nuo gamtinių dujų importo iš Rusijos ir neturėjo elektros tinklų jungčių su ES. Tačiau nuoseklus energijos tiekimo saugumo tikslo siekimas, Ukrainos karo kontekste, leido Lietuvai vienai pirmųjų ES atsisakyti rusiškų dujų importo ir planuoti ankstesnį nei numatyta atsijungimą nuo BRELL ir prisijungimą prie ES kontinentinių elektros tinklų.


Energijos tiekimo saugumo tikslų siekimas sukėlė ne vieną teisinį (ir politinį) ginčą. Tačiau, kaip reaguodamas į Rusijos įsiveržimą į Ukrainą 2014 m. ir energetikos saugumą 2014 m. sakė tuometinis energetikos ministras R. Masiulis: “Energy independence can only be achieved through political perseverance (in a positive sense), going forward and not looking back“.Prezentaciją (anglų k.) galima rasti čia:


Lithuania (Rita Paukste)_Energy Law Club_Oslo (2022-08-23) LA
.pdf
Atsisiųsti PDF • 1.76MB

Cituojant: Paukštė, R. ‘Building up Security of Energy Supply Response through Law: the Experience from Lithuania‘ (Legal Consequences of the War in Ukraine on International, EU and NationalEnergy Law and Policy) Energy Law Club, University of Oslo, 23 August 2022.


Foto: © Rita Paukštė, Oslo, 2022.


Comments


bottom of page